Parapsikoloji nedir?


Parapsikoloji nedir?

Parapsikoloji, insanın sıra dışı yeteneklerini yani görme, duyma, dokunma, tat alma gibi 5 duyunun dışında kalan ruhsal algılamalarını araştırır. Yunanca’dan gelme bir kelime olan para “bilinmeyen” anlamına gelir. Parapsikoloji, duyularımız dışında vuku bulan olaylar ve  5 duyumuzla algılanamadığı için bilim dalı olarak kabul edilmiyor ama psikolojinin içinde var olan bir alandır. 


Tarihte Paranormal Olaylara Bakış Nedir?

Tarihe baktığımız zaman geleceği kehanetle öğrenmeye çalışmak, cisimleri dokunmadan hareket ettirmeye çalışmak, zihin okumak gibi olayların şeytanla ilişki kurarak ortaya çıktığı düşünülüyordu. Yüzyıllar önce kehanetle uğraşmak, geleceği öğrenmeye çalışmak büyücülük sayılıp  çoğu kez ölümle cezalandırılıyordu. O zamanlar da paranormal olaylar şu an olduğundan fazla kabul görüyordu.

İlk kez parapsikoloji terimi Psikolog John Rine tarafından kullanılmıştır. Böylece başka bilim alanlarında açıklaması olmayan olaylar insanların ruhsal algılamalarında incelenmeye başlamıştır.

Parapsikoloji ne ile ilgilenir?

Parapsikoloji, daha çok olağan dışı olarak kabul gören telekinezi, hipnoz, çakra, aura, duyu ötesi algı, telepati gibi alanları inceler.

Altıncı hissi uyandıran Duyu ötesi algı:  Durugörü zihnimizle görme, algılama konuları ile ilgilenir.

Telepati : Beyin dalgaları ile iletişim kurmak Örneğin; karşınızdaki kişinin az sonra konuşulacakları tahmin etmek, bir arkadaşımızla ilgili bir anda beliren iyi veya kötü hisler.Yorum Gönderme

0 Yorumlar